SHOWGIRLS
Miss Tiny Tot, Shay Haakstad, Ivy Hill
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Miss Mini, Taheeka Kennedy, Reagan Sharpe & Shayli James
Miss Teen, Zali Richards, Abby Phelps
Miss Junior, Leyla Campbell, Samantha Cox & Tamika McDonald
Miss Tenterfield Showgirl, Ellie Griffiths
PHOTOGRAPHY
Open
Triptych, F Pampling, P Reid, K Cole (HC)
Farming, K Cole (HC)
Tableland/Granite Belt, P Reid, K Cole (HC)
Experimental/Creative, P Reid, P Reid, J Hunter (HC)
Any Other Subject, P Reid, P Reid, L Wishart (HC), J Hunter (HC)
BEST EXHIBIT IN OPEN CLASS: P Reid
Novice
Triptych, J Kennedy (HC)
Farming, S Aquilini, K Swain (HC)
Tableland/Granite Belt, K Swain, A Clancy (HC)
Experimental/Creative, S Aquilini, K Swain,
Any Other Subject, A Clancy, A Clancy, R Tumbridge (HC)
BEST EXHIBIT IN NOVICE CLASS: K Swain
Youth
Triptych, S Harvey, S Harvey, E Wishart (HC)
Farming, T Kennedy, T Kennedy (HC)
Tableland/Granite Belt, S Harvey, T Kennedy (HC)
Any Other Subject, E Wishart (HC), S Campbell (HC), K Wells (HC)
BEST EXHIBIT IN YOUTH CLASS: S Harvey
Enlargement
Table/Granite Belt, S Graham, P Reid, S Graham (HC)
Motion, P Reid, J Hunter, A Smith (HC)
Any Other Subject, M Rogan, P Reid, M Campbell (HC), M Rogan (HC)
BEST EXHIBIT IN ENLARGEMENT CLASS: P Reid
BEST AUSTRALIAN NATURE PICTURE: P Reid
TENTERGRAFIX TROPHY: J Stuart
RESERVE GRAND: Peter Reid
GRAND CHAMPION: Peter Reid
PEOPLES CHOICE: S Graham
CREATIVE KIDS
Decorated Pet Rock
Preschool, Kinder & Under, Jack G, Digby H, Hannah C, Hugh B (HC), Lucia B (HC)
School years 1-3, Hunter H, Levi M, Indy M, Chris C (HC), Lottie B (HC)
BEST EXHIBIT: Hunter H
Play Dough Creature
Preschool, Kinder & Under, Jack G, Lucinda F-K, Digby H, Bejay H (HC), Leo Z (HC), Blair P (HC), Finnan C (HC)
School years 1-3, Zoe J, Taneeka K, Shelby W, Ricky W (HC)
BEST EXHIBIT: Jack G
Paddle Pop Stick Construction
School years 1-3, Mikalya O'B, Hunter H, Levi M,
School Years 4-6, Bobbie-Trae, Fletcher K, Kurtis F-K, Hayley W (HC)
BEST EXHIBIT: Mikalya O'B
Lego/Duplo
School years 1-3, Zac B, Claire H, Lucca S-B, Owen B (HC), Hunter H (HC), Digby H (HC), Flynn O'S (HC)
School Years 4-6, Laura R, Paige P, Tom H, Jed McC
BEST EXHIBIT: Laura R
JUNIOR ARTS
Preschool & Kindergarten, Flowers in my Garden, E Spiller (Drake P/S), E Regnier (SHPMPS)
Years 1 & 2, My Scary Monster, L Cox (Drake P/S), D Tomkins (St Joeys)
Years 3 & 4, My Favourite Place, R Noppen (Drake P/S), G Larson (Drake P/S)
Years 5 & 6, The Hut in the Bush, S Osborne (Jennings P/S), B-T Serafim (Jennings P/S)
Years 7 & 8, I dreamt last night …., G Butler (Tenterfield H/S), I Halliday (Tenterfield H/S)
Years 9 & 10, Topic of Choice, M Pitkin (Tenterfield H/S), R Uwikunda (Tenterfield H/S)
Years 11 & 12, Topic of Choice, S Aquilini (Tenterfield H/S), S Campbell (Tenterfield H/S)
Primary School, Black & White, M Snitch (Drake P/S), C Kelly (SHPMPS)
High School, Black & White, I Davey (Tenterfield H/S), W Brown (Tenterfield H/S)
Primary School, Indigenous Art, A Johnson (SHPMPS), J Swan (SHPMPS)
High School, Indigenous Art, D Aquilini, J McGrady
JUNIOR OVERALL ARTIST AWARD: E Spiller (Drake P/S)
BOTTLE PANTRY
Bottled Fruit
One Jar Fruit AOV in syrup, R Bancroft-Stuart, R Filby
Collection Bottled Fruit in Syrup, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
Bottled Vegetables
One Jar Vegetables AOV, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
Collection of Vegetables, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
CHAMPION JAR OF FRUIT OR VEGETABLE: R Bancroft-Stuart
JAMS
Stoned Fruit Jams
One Jar Peach Jam, P Curr, T Ditton
One Jar Apricot Jam, T Clay, P Curr
One Jar Plum Jam, T Clay, G Bolt
One Jar Nectarine Jam, G Bolt, P Curr
Collection Stone fruit Jam, P Curr, T Clay
One Jar Grape Jam, T Dove, T Clay
One Jar Fig Jam, T Dove, H Williams
One Jar Raspberry Jam, T Clay, P Curr
One Jar Strawberry Jam, T Clay, P Curr
One Jar Tomato Jam, M Ihle, P Curr
One Jar Blackberry Jam, M Ihle, T Dove
Any other Variety Jam, T Dove, T Ditton
Collection of Jams, L Hickey, T Dove
CHAMPION JAR OF JAM: P Curr
Marmalades
One Jar Orange Marmalade, T Dove
One Jar Grapefruit Marmalade, T Dove
One Jar AOV Marmalade, B Clay, G Hurtz
Four Jars Assorted Marmalade, T Dove, T Clay
CHAMPION JAR OF MARMALADE: T Dove
Jellies
One Jar Apple Jelly, P Curr, V Chittick
One Jar Grape Jelly, T Dove, G Hurtz
One Jar Plum Jelly, T Dove
One Jar Blackberry Jelly, R Filby
One Jar OAV Jelly, T Dove
Collection of Jellies, T Dove
CHAMPION JAR JELLY: T Dove
One Jar Lemon Cheese or AOV Fruit Cheese, T Clay
MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR (1-30): T Dove
Pickles & Chutneys
One Jar Mustard Pickles, P Puglisi, V Chittick
One Jar Pickled Onions, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
One Jar Zucchini Pickles, A Willcocks, L Hickey
One Jar AOV Pickles, T Dove, E Moontague, R Filby
One Jar Mixed Pickles (clear vinegar), T Dove
One Jar Zucchini Pickles (clear vinegar), T Dove, T Dove
One Jar Bread & Butter Pickles (clear vinegar), T Dove, P Puglisi
Three Bottles Pickles, T Dove
One Jar Tomato Chutney, G Hurtz, J Doherty
One Jar Apple Chutney, T Dove, G Bolt
One Jar Plum Chutney, T Dove, G Bolt, V Chittick
One Jar AOV Chutney, T Dove, A Willcocks
Collection of three Chutneys, T Dove, G Bolt
Collection of products made from Tomatoes, A Willcocks, T Dove
One Bottle of Tomato Sauce, P Curr, A Willcocks
One Jar Tomato relish, T Dove, A Willcocks
One Jar AOV Relish, R Filby, G Bolt
One Bottle AOV Sauce, G Bolt, P Curr, A Willcocks
Collection of Three Sauces, G Bolt, P Curr
MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR: Misc, Pickles & Chutney (31-48): T Dove
CHAMPION EXHIBIT: G Bolt
Dried Fruit, Vegetables, Herbs & Vinegars
Sample of dried fruit, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
Sample of dried vegetable, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
Collection of dried Herbs
Collection of Vinegars, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
Bottle of Vinegar, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart
Novice
A variety Collection, B Curr
One Jar Blackberry Jam, E Montague, B Curr
One Jar Plum Jam, B Curr
One Jar Apricot Jam, T Ditton, G Bolt
One Jar AOV Jam, T Campbell, T Ditton, B Curr
One Jar Raspberry Jam, B Curr, T Ditton
One Jar Strawberry Jam, G Bolt, B Curr
One Jar AOV Jelly, G Hurtz, B Curr
One Jar AOV Marmalade, G Hurtz, T Ditton
One Jar Tomato relish, M Craig, L Hickey
One Jar Mixed Pickles, B Curr
One Jar Zucchini Pickles (clear vinegar), B Curr
One Jar AOV Chutney, G Hurtz, G Bolt
One Bottle Tomato Sauce, B Clay, G Hurtz
One Jar AOV Sauce, B Curr
CHAMPION EXHIBIT IN NOVICE: B Curr
MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR IN NOVICE: B Curr
Competitors Under 18yrs
One Jar and variety Jam or Jelly, R Jenkins, S Acquilini
MOST SUCCESSFUL JUNIOR EXHIBITOR: R Jenkins
Men's Section
One Jar Berry Jam, T Clay, G Hurtz
One Jar Stone Fruit Jam, T Clay, G Hurtz
One Jar AOV Jam, P Bolt, T Clay
One Jar Lemon Cheese or AOV, G Hurtz
One Jar Marmalade, C Smith, G Hurtz
One Jar Pickles, R Mumford, T Clay
One Bottle Clear Pickles, G Hurtz
One Jar Chutney, G Hurtz, P Bolt
One Jar Relish, G Hurtz
One Bottle of Sauce, P Bolt, T Clay
CHAMPION EXHIBIT IN MEN'S SECTION: R Mumford
MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR MEN'S SECTION: G Hurtz
GRAND CHAMPION OF SHOW: R Bancroft-Stuart
RESERVE CHAMPION OF SHOW: G Bolt
Feature Jam
Berry Jam, M Ihle, P Curr
COOKING
Cakes
Rich Dark Fruit Cake, P Curr, R Bancroft-Stuart
Stained Glass Window Fruit Cake, R Bancroft-Stuart, G Hurtz
Pumpkin Fruit Cake, B Curr, L Wells, R Bancroft-Stuart
Boiled Fruit Cake, G Hurtz, B Curr
Sultana Cake, B Curr, R Bancroft-Stuart
Plain Butter Cake, H Williams, J Kennedy
Coffee Cake, P Puglisi, L Wells
Ginger Cake, M Feltis, L Wells
Orange & Poppy Seed Cake, L Wells
Apple & Cinnamon Tea Cake, L Wells
Old Fashioned Date Roll, H Williams, M Feltis
NOVICE CAKE BAKER (C2-C11): J Kennedy
Sponge Cake
Sponge Cake, R Rovera, M Feltis
Decorated Cake
Party Cake, M Ware, A Johnson
Biscuits & Slices
Monte Carlo Biscuits, M Hennessy, N Skinner
Biscotti Slices, M Petrie, R Rovera
Chocolate Caramel Slices, A Graham
Scones, Breads & Muffins
Novice Scones, M Hennessy
Plain Scones, G Hurtz, S Smith
Fruit Scones, G Hurtz, H Williams
Loaf of Bread, H Williams, N Skinner, J Landers (HC)
Speciality Bread, J Landers
Aussie Damper, H Williams, G Hurtz
Basil & Tomato Muffins, A Graham
Men's
Beer Breed, J Landers, G Hurtz
Carrot Cake, G Hurtz, J Wells
Raspberry Coconut Slice, J Wells, G Hurtz
CHAMPION - MEN'S SECTION: G Hurtz
Feature Cake
Chocolate & Beetroot Cake, P Puglisi, J Kennedy, M Petrie, H Petrie (HC)
JUNIOR
Pre-School
4 Decorated Arrowroot Biscuits, M Chapman, C Silver, Zare
Primary School – 8 years & Under
Chocolate Crackles, T Kennedy, H Barke
Lemon Coconut Slice, J Gallagher, L Barke
9 years & under
Pikelets, R Jenkins, B Makeja
Jam Drops, R Jenkins
Strawberry & Cream Betty Crocker Packet Cake, M Weatherly, A Hillier
High School Students
Cherry Ripe Slice, E Campbell, A Graham, Z Jenkins (HC)
Chocolate Brownies, E Campbell, Z Jenkins
Meringues, N Hillier
Shortbread Biscuits, Z Jenkins, E Campbell
Banana Cake, E Campbell, Z Jenkins
OVERALL CHAMPION HIGH SCHOOL: E Campbell