Tenterfield Show results

SHOWGIRLS

Miss Tiny Tot, Shay Haakstad, Ivy Hill

Miss Mini, Taheeka Kennedy, Reagan Sharpe & Shayli James

Miss Teen, Zali Richards, Abby Phelps

Miss Junior, Leyla Campbell, Samantha Cox & Tamika McDonald

Miss Tenterfield Showgirl, Ellie Griffiths

PHOTOGRAPHY

Monochrome magic in the Junior Arts section.

Monochrome magic in the Junior Arts section.

Open

Triptych, F Pampling, P Reid, K Cole (HC)

Farming, K Cole (HC)

Tableland/Granite Belt, P Reid, K Cole (HC)

Experimental/Creative, P Reid, P Reid, J Hunter (HC)

Any Other Subject, P Reid, P Reid, L Wishart (HC), J Hunter (HC)

BEST EXHIBIT IN OPEN CLASS:   P Reid

Novice

Triptych, J Kennedy (HC)

Farming, S Aquilini, K Swain (HC)

Tableland/Granite Belt, K Swain, A Clancy (HC)

Experimental/Creative, S Aquilini, K Swain,

Any Other Subject, A Clancy, A Clancy, R Tumbridge (HC)

BEST EXHIBIT IN NOVICE CLASS:   K Swain

Youth

Triptych, S Harvey, S Harvey, E Wishart (HC)

Farming, T Kennedy, T Kennedy (HC)

Tableland/Granite Belt, S Harvey, T Kennedy (HC)

Any Other Subject, E Wishart (HC), S Campbell (HC), K Wells (HC)

BEST EXHIBIT IN YOUTH CLASS:   S Harvey

Enlargement

Table/Granite Belt, S Graham, P Reid, S Graham (HC)

Motion, P Reid, J Hunter, A Smith (HC)

Any Other Subject, M Rogan, P Reid, M Campbell (HC), M Rogan (HC)

BEST EXHIBIT IN ENLARGEMENT CLASS:   P Reid

BEST AUSTRALIAN NATURE PICTURE:   P Reid

TENTERGRAFIX TROPHY:   J Stuart

RESERVE GRAND:   Peter Reid

GRAND CHAMPION:   Peter Reid

PEOPLES CHOICE:   S Graham​ 

CREATIVE KIDS

Decorated Pet Rock

Preschool, Kinder & Under, Jack G, Digby H, Hannah C, Hugh B (HC), Lucia B (HC)

School years 1-3, Hunter H, Levi M, Indy M, Chris C (HC), Lottie B (HC)

BEST EXHIBIT: Hunter H

Play Dough Creature

Preschool, Kinder & Under, Jack G, Lucinda F-K, Digby H, Bejay H (HC), Leo Z (HC), Blair P (HC), Finnan C (HC)

School years 1-3, Zoe J, Taneeka K, Shelby W, Ricky W (HC)

BEST EXHIBIT: Jack G

Paddle Pop Stick Construction

School years 1-3, Mikalya O'B, Hunter H, Levi M,

School Years 4-6, Bobbie-Trae, Fletcher K, Kurtis F-K, Hayley W (HC)

BEST EXHIBIT: Mikalya O'B

Lego/Duplo

School years 1-3, Zac B, Claire H, Lucca S-B, Owen B (HC), Hunter H (HC), Digby H (HC), Flynn O'S (HC)

School Years 4-6, Laura R, Paige P, Tom H, Jed McC

BEST EXHIBIT: Laura R

JUNIOR ARTS

Preschool & Kindergarten, Flowers in my Garden, E Spiller (Drake P/S), E Regnier (SHPMPS)

Years 1 & 2, My Scary Monster, L Cox (Drake P/S), D Tomkins (St Joeys)

Years 3 & 4, My Favourite Place, R Noppen (Drake P/S), G Larson (Drake P/S)

Years 5 & 6, The Hut in the Bush, S Osborne (Jennings P/S), B-T Serafim (Jennings P/S)

Years 7 & 8, I dreamt last night …., G Butler (Tenterfield H/S), I Halliday (Tenterfield H/S)

Years 9 & 10, Topic of Choice, M Pitkin (Tenterfield H/S), R Uwikunda (Tenterfield H/S)

Years 11 & 12, Topic of Choice, S Aquilini (Tenterfield H/S), S Campbell (Tenterfield H/S)

Primary School, Black & White, M Snitch (Drake P/S), C Kelly (SHPMPS)

High School, Black & White, I Davey (Tenterfield H/S), W Brown (Tenterfield H/S)

Primary School, Indigenous Art, A Johnson (SHPMPS), J Swan (SHPMPS)

High School, Indigenous Art, D Aquilini, J McGrady

JUNIOR OVERALL ARTIST AWARD:  E Spiller (Drake P/S)

BOTTLE PANTRY

Bottled Fruit

One Jar Fruit AOV in syrup, R Bancroft-Stuart, R Filby

Collection Bottled Fruit in Syrup, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

Bottled Vegetables

One Jar Vegetables AOV, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

Collection of Vegetables, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

CHAMPION JAR OF FRUIT OR VEGETABLE:  R Bancroft-Stuart

JAMS

Stoned Fruit Jams

One Jar Peach Jam, P Curr, T Ditton

One Jar Apricot Jam, T Clay, P Curr

One Jar Plum Jam, T Clay, G Bolt

One Jar Nectarine Jam, G Bolt, P Curr

Collection Stone fruit Jam, P Curr, T Clay

One Jar Grape Jam, T Dove, T Clay

One Jar Fig Jam, T Dove, H Williams

One Jar Raspberry Jam, T Clay, P Curr

One Jar Strawberry Jam, T Clay, P Curr

One Jar Tomato Jam, M Ihle, P Curr

One Jar Blackberry Jam, M Ihle, T Dove

Any other Variety Jam, T Dove, T Ditton

Collection of Jams, L Hickey, T Dove

CHAMPION JAR OF JAM:  P Curr

Marmalades

One Jar Orange Marmalade, T Dove

One Jar Grapefruit Marmalade, T Dove

One Jar AOV Marmalade, B Clay, G Hurtz

Four Jars Assorted Marmalade, T Dove, T Clay

CHAMPION JAR OF MARMALADE:  T Dove

Jellies

One Jar Apple Jelly, P Curr, V Chittick

One Jar Grape Jelly, T Dove, G Hurtz

One Jar Plum Jelly, T Dove

One Jar Blackberry Jelly, R Filby

One Jar OAV Jelly, T Dove

Collection of Jellies, T Dove

CHAMPION JAR JELLY:   T Dove

One Jar Lemon Cheese or AOV Fruit Cheese, T Clay

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR (1-30):  T Dove

Pickles & Chutneys

One Jar Mustard Pickles, P Puglisi, V Chittick

One Jar Pickled Onions, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

One Jar Zucchini Pickles, A Willcocks, L Hickey

One Jar AOV Pickles, T Dove, E Moontague, R Filby

One Jar Mixed Pickles (clear vinegar), T Dove

One Jar Zucchini Pickles (clear vinegar), T Dove, T Dove

One Jar Bread & Butter Pickles (clear vinegar), T Dove, P Puglisi

Three Bottles Pickles, T Dove

One Jar Tomato Chutney, G Hurtz, J Doherty

One Jar Apple Chutney, T Dove, G Bolt

One Jar Plum Chutney, T Dove, G Bolt, V Chittick

One Jar AOV Chutney, T Dove, A Willcocks

Collection of three Chutneys, T Dove, G Bolt

Collection of products made from Tomatoes, A Willcocks, T Dove

One Bottle of Tomato Sauce, P Curr, A Willcocks

One Jar Tomato relish, T Dove, A Willcocks

One Jar AOV Relish, R Filby, G Bolt

One Bottle AOV Sauce, G Bolt, P Curr, A Willcocks

Collection of Three Sauces, G Bolt, P Curr

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR: Misc,  Pickles & Chutney (31-48):  T Dove

CHAMPION EXHIBIT:  G Bolt

Dried Fruit,  Vegetables,  Herbs & Vinegars

Sample of dried fruit, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

Sample of dried vegetable, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

Collection of dried Herbs

Collection of Vinegars, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

Bottle of Vinegar, R Bancroft-Stuart, R Bancroft-Stuart

Novice

A variety Collection, B Curr

One Jar Blackberry Jam, E Montague, B Curr

One Jar Plum Jam, B Curr

One Jar Apricot Jam, T Ditton, G Bolt

One Jar AOV Jam, T Campbell, T Ditton, B Curr

One Jar Raspberry Jam, B Curr, T Ditton

One Jar Strawberry Jam, G Bolt, B Curr

One Jar AOV Jelly, G Hurtz, B Curr

One Jar AOV Marmalade, G Hurtz, T Ditton

One Jar Tomato relish, M Craig, L Hickey

One Jar Mixed Pickles, B Curr

One Jar Zucchini Pickles (clear vinegar), B Curr

One Jar AOV Chutney, G Hurtz, G Bolt

One Bottle Tomato Sauce, B Clay, G Hurtz

One Jar AOV Sauce, B Curr

CHAMPION EXHIBIT IN NOVICE:  B Curr

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR IN NOVICE:  B Curr

Competitors Under 18yrs

One Jar and variety Jam or Jelly, R Jenkins, S Acquilini

MOST SUCCESSFUL JUNIOR EXHIBITOR:  R Jenkins

Men's Section

One Jar Berry Jam, T Clay, G Hurtz

One Jar Stone Fruit Jam, T Clay, G Hurtz

One Jar AOV Jam, P Bolt, T Clay

One Jar Lemon Cheese or AOV, G Hurtz

One Jar Marmalade, C Smith, G Hurtz

One Jar Pickles, R Mumford, T Clay

One Bottle Clear Pickles, G Hurtz

One Jar Chutney, G Hurtz, P Bolt

One Jar Relish, G Hurtz

One Bottle of Sauce, P Bolt, T Clay

CHAMPION EXHIBIT IN MEN'S SECTION:  R Mumford

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR MEN'S SECTION:  G Hurtz

GRAND CHAMPION OF SHOW:  R Bancroft-Stuart

RESERVE CHAMPION OF SHOW:  G Bolt

Feature Jam

Berry Jam, M Ihle, P Curr

COOKING

Cakes

Rich Dark Fruit Cake, P Curr, R Bancroft-Stuart

Stained Glass Window Fruit Cake, R Bancroft-Stuart, G Hurtz

Pumpkin Fruit Cake, B Curr, L Wells, R Bancroft-Stuart

Boiled Fruit Cake, G Hurtz, B Curr

Sultana Cake, B Curr, R Bancroft-Stuart

Plain Butter Cake, H Williams, J Kennedy

Coffee Cake, P Puglisi, L Wells

Ginger Cake, M Feltis, L Wells

Orange & Poppy Seed Cake, L Wells

Apple & Cinnamon Tea Cake, L Wells

Old Fashioned Date Roll, H Williams, M Feltis

NOVICE CAKE BAKER (C2-C11): J Kennedy

Sponge Cake

Sponge Cake, R Rovera, M Feltis

Decorated Cake

Party Cake, M Ware, A Johnson

Biscuits & Slices

Monte Carlo Biscuits, M Hennessy, N Skinner

Biscotti Slices, M Petrie, R Rovera

Chocolate Caramel Slices, A Graham

Scones, Breads & Muffins

Novice Scones, M Hennessy

Plain Scones, G Hurtz, S Smith

Fruit Scones, G Hurtz, H Williams

Loaf of Bread, H Williams, N Skinner, J Landers (HC)

Speciality Bread, J Landers

Aussie Damper, H Williams, G Hurtz

Basil & Tomato Muffins, A Graham

Men's

Beer Breed, J Landers, G Hurtz

Carrot Cake, G Hurtz, J Wells

Raspberry Coconut Slice, J Wells, G Hurtz

CHAMPION - MEN'S SECTION: G Hurtz

Feature Cake

Chocolate & Beetroot Cake, P Puglisi, J Kennedy, M Petrie, H Petrie (HC)

JUNIOR

Pre-School

4 Decorated Arrowroot Biscuits, M Chapman, C Silver, Zare

Primary School – 8 years & Under

Chocolate Crackles, T Kennedy, H Barke

Lemon Coconut Slice, J Gallagher, L Barke

9 years & under

Pikelets, R Jenkins, B Makeja

Jam Drops, R Jenkins

Strawberry & Cream Betty Crocker Packet Cake, M Weatherly, A Hillier

High School Students

Cherry Ripe Slice, E Campbell, A Graham, Z Jenkins (HC)

Chocolate Brownies, E Campbell, Z Jenkins

Meringues, N Hillier

Shortbread Biscuits, Z Jenkins, E Campbell

Banana Cake, E Campbell, Z Jenkins

OVERALL CHAMPION HIGH SCHOOL: E Campbell

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop