Show results: Bush Ponies, Sporting Events and Local Rodeo

Bradley Murphy took out first place in both the Poddy Ride and Junior Steer Ride.
Bradley Murphy took out first place in both the Poddy Ride and Junior Steer Ride.

Bush Ponies

BP1. Led horse - Under 9 years: 1. Pippi Lyons; 2. Ellie Butler; 3. Blair Parker

BP2. Led horse - 9 years and under 12: 1. Amber Thomas; 2. Estella McCarthy;

BP3. Led horse - 12 years and under 17: 1. Phoebee Lyons; 2. Courtney Watt; 3.Jessica Gutmanis

BP5. Boy/ girl rider - Under 9 years: 1. Josie Gillespie; 2. Pippi Lyons; 3. Ellie Butler

BP6. Boy/ girl rider - 9 years and under 12: Amber Thomas: 2. Estella McCarthy: 3. Amber Braun

BP7. Boy/ girl rider - 12 years and under 17: 1. Phoebee Lyons; 2. Emma O’Brien; 3. Courtney Watt

BP8. Boy/ girl rider - 17 years and over: Bonnie Wilson

Champion Rider under 12 years:  Amber Thomas

Champion Rider under 17 years:  Phoebee Lyons

Sporting Events

BP9. Straight barrel race - 9 years and under: 1.  Ellie Butler; 2. Chelsea Thomas; 3. Pippi Lyons

BP10. Straight barrel race - 9 years and under 12: 1. Amber Thomas; 2. Stella McCarthy; 3. Amber Braun

BP11. Straight barrel race - 12 years and under 17:  1. Courtney Watt; 2. Emma O’Brien; 3. Jessica Gutmanis

BP18. Tenterfield Show Classic - 9 years and 12: 1. Estella McCarthy; 2. Amber Thomas; 3. Amber Braun.

BP19. Tenterfield Show Classic - 12 years and 17: 1. Phoebee Lyons; 2. Emma O’Brien; 3. Courtney Watts

BP13. Snakes and ladder race - 9 years and under: 1. Josie Gillepsie; 2. Ellie Butler; 3. Pippi Lyons

BP14. Snakes and ladder race- 9 years and 12: 1.Courtney Watt; 2. Phoebe Lyons; 3. Emma O’Brien

BP15. Snakes and ladder race- 12 years and 17:  1. Estella McCarthy; 2. Amber Thomas; 3. Amber Braun

Bolivia Hill Contractors Local Rodeo

Barrel Race (under 9): 1. Josie Gillespie; 2. Chelsea Thomas

Barrel Race (9-u12 years): 1. Bridie Makejev;  2. Ellie Thomas

Barrel Race (12-u14 years): Maggie Gallaway; 2. Emily Ward

Barrel Race (14-u17 years):  1. Hayley Carpenter; 2. Jayne Hayward; 3. Emma O’Brien

Barrel Race (17 years and over): 1. Sally Cameron

Neil Hollis Memorial Trophy:  Best Time in Barrel Race under 17 years:   Maggie Gallaway

Poddy Ride (12 years & under):  1. Bradley Murphy; 2. Billy Gallaway; 3. Chris Benstead

Junior Steer Ride (12-16 years);  1. Bradley Murphy; 2. Nate Matthews; 3. Tom Sollars; 4. Zack Locke

Open Bullock Ride:  1. Brad Dunn; Equal 2 & 3. Cameron Jones & Jason Gulliver;  4. Jake Thompson

Novice Bull Ride:   1. Cameron Jones; 2. Jake Thompson; 3. Brad Dunn; 4. Luke Matthews.

Buckjump:  1. Paul Creighton; 2. Tom Hancock; 3. Tom Amos

Comments